ליסינג פרטי יתרונות וחסרונות

ליסינג פרטי יתרונות וחסרונות

מה זה ליסינג פרטי?

ליסינג פרטי הוא סוג של השכרת רכב לטווח ארוך, בדרך כלל לתקופה של בין 3 ל-5 שנים. במסגרת ליסינג פרטי, לקוח שאינו עוסק מורשה שוכר רכב מיד שנייה מחברת הליסינג, ומשלם עבורו דמי שימוש חודשיים קבועים.

בתמורה לדמי השימוש, הלקוח מקבל לרשותו את הרכב לנסיעה שוטפת כולל ביטוח, טיפולים ותיקונים, רישוי והיטלים. חברת הליסינג היא זאת שרוכשת את הרכב מהיצרן או היבואן, מבטחת אותו ומספקת שירותי תחזוקה ותיקונים במהלך תקופת החוזה.‏ לאחר סיום החוזה, הלקוח מחזיר את הרכב לחברת הליסינג.

כמה אנשים בישראל עושים ליסינג?

בשנים האחרונות חלה עלייה משמעותית בפופולריות של ליסינג פרטי . על פי נתוני הלמ"ס, מספר הרכבים הנוסעים על הכביש בשנת 2022 בליסינג הגיע לשיא של 11 אחוזים שהם קרוב ל 450 אלף מכלל הרכבים בישראל.

הנתונים הולכים וגדלים והיד עוד נטויה. בארה"ב לדוגמא 90% מהצרכנים נוסעים ברכב חדש בשיטה זו, ונהנים מרכבים חדשים, מודרניים ובטיחותיים יותר.

למה שיטת הליסינג הפכה לפופולרית בשנים האחרונות?

ראשית, ירידה חדה בריביות המימון אפשרה לחברות הליסינג להציע עסקאות אטרקטיביות יותר לצרכנים. שנית, עלייה ברמת החיים בעשור האחרון איפשרה למשפחות רבות ליהנות מרכב חדיש כל 2-3 שנים מבלי להכביד על תקציבן. בנוסף לכך, עלייה במחירי הרכבים החדשים הקטינה את היתרון שברכישת רכב לעומת עסקת ליסינג.

גם יצרניות הרכב מעודדות את המגמה, ומציעות תנאים מועדפים לחברות הליסינג. כך שהצרכן הישראלי נהנה מהאפשרות ליהנות מרכבים חדשים ומתקדמים בעלות חודשית נוחה וידועה מראש. אם המגמה תימשך, צפוי שרוב הרכבים החדשים בישראל יימכרו בעתיד לחברות הליסינג ולא לצרכנים פרטיים.

עם הזמן גם גדלה ההכרה שליסינג מאפשר גמישות וחיסכון, שכן הוא כולל את כל הוצאות הרכב השוטפות בתשלום אחד קבוע ונוח.

כמה עולה ליסינג פרטי?

עלות הליסינג הפרטי משתנה בהתאם למספר רב של פרמטרים, כאשר המרכזיים שבהם הם: דגם ומפרט הרכב, גילו וערכו, מספר הקילומטרים השנתי הכלול בעסקה, משך תקופת החוזה ועוד. בהתאם, קשה להצביע על מחיר מייצג אחיד.

עם זאת, ניתן לומר שהטווח לתשלום חודשי עבור ליסינג של רכב משפחתי טיפוסי נע בין 2,000 ל-4,500 ש"ח, כאשר הסכום המדויק נגזר מהפרמטרים שצוינו.

התשלום החודשי כולל בתוכו לרוב את החזר ההשקעה ברכב, עלויות המימון, המיסוי והביטוח, טיפולים ותחזוקה שוטפת, החלפת צמיגים ועוד. אולם אינו כולל הוצאות דלק, חניה, קנסות ונזקים שנגרמו על ידי הנהג, שהן באחריותו הבלעדית.

יתרונות הליסינג הפרטי

אפשרות לנסוע ברכב חדש מדי כמה שנים

אחד היתרונות המרכזיים של ליסינג פרטי הוא האפשרות להחליף את הרכב לחדש יותר אחרי 3 עד 5 שנים, בהתאם למשך חוזה הליסינג. בכך נהנה הלקוח מחוויית נהיגה עדכנית ומתקדמת באופן קבוע, עם טכנולוגיות ומערכות בטיחות מתקדמות שלא היו זמינות בדגמים ישנים יותר.

בנוסף, רכב חדש דורש תחזוקה מועטה יותר וחסכוני יותר בצריכת דלק. כמו כן, שווי הרכב נשמר לאורך זמן וערכו אינו צונח בחדות כפי שקורה עם רכב משומש. לבסוף, נהיגה ברכב חדיש יוצרת תחושת סיפוק והנאה מוגברת הן מהביצועים והן מהעיצוב המודרני של הרכב. כל אלה הופכים את האפשרות להחליף רכב באופן תכוף לאחד היתרונות הבולטים של הליסינג הפרטי.

דמי שכירות קבועים וידועים מראש

אחד היתרונות הבולטים של ליסינג פרטי הם דמי השכירות הקבועים והיציבים שמשלם הלקוח מדי חודש בחודשו לאורך כל תקופת החוזה. דמי השכירות נקבעים מראש בעת חתימת החוזה ואינם משתנים גם אם מדד המחירים או ערך הרכב השתנו. כך יודע הלקוח בוודאות כמה עולה לו להחזיק את הרכב מדי חודש, דבר המאפשר תכנון תקציבי קל ונוח יותר.

בנוסף, דמי השכירות הקבועים מהווים "מחיר כולל" המכסה את כלל ההוצאות השוטפות של אחזקת הרכב למעט דלק – כגון ביטוח, רישוי, טיפולים, תיקונים ואחזקה. כלומר הלקוח נהנה מוודאות לגבי עלות הרכב ללא הפתעות או עלויות נוספות. יתרון זה מקל במיוחד על משקי בית שצריכים לנהל הוצאות רבות נוספות, ומוודא כי עלות הרכב לא תסטה מן התכנון התקציבי.

 

אין צורך בהון עצמי גדול

יתרון אחר של ליסינג פרטי הוא שהוא מאפשר ללקוח ליהנות מרכב חדיש ללא צורך להוציא הון עצמי גבוה או ללוות סכומי עתק בתחילת העסקה. בניגוד לרכישה מלאה של הרכב שדורשת מימון הוני ניכר, בליסינג משלם הלקוח דמי שכירות חודשיים קבועים שאינם מהווים עול כבד על התקציב.

 

יתרון זה מאפשר גם למי שאין ברשותו הון עצמי מספיק או כושר לייצר חיסכון נדרש, ליהנות בכל זאת מרכב איכותי ועדכני. כמו כן, שמירה על נזילות כספית גבוהה יותר מקנה ללקוח שלווה נפשית ויכולת להתמודד עם הוצאות בלתי צפויות מבלי "לחרוג מהתקציב". יתרון זה הופך את הליסינג לפתרון אטרקטיבי ונגיש יותר עבור לקוחות רבים.

 

כיסוי ביטוחי ושירותי תחזוקה כלולים

עסקת ליסינג כוללת בתוכה כיסוי ביטוחי מקיף לרכב לצד שירותי תחזוקה וטיפול שוטפים וזה כשלעצמו יתרון גדול החוסך כסף והתעסקות רבה. החוזה כורך יחדיו את הביטוח המקיף עם טיפולים תקופתיים, החלפות שמנים, החלפת נורות שרופות, תיקונים שונים ועוד – במסגרת דמי השכירות החודשיים.

 

יתרון זה חוסך מהלקוח את הטרחה והבלבול שבהתעסקות עם גורמים שונים עבור כל שירות בנפרד, ומספק כיסוי ביטוחי נרחב בכל עת ללא צורך בטיפול נוסף. בנוסף, מחירי שירותי התחזוקה והתיקונים הם לעיתים זולים יותר לחברת הליסינג בהשוואה למחירי שוק רגילים, דבר התורם לחיסכון משמעותי בעלויות התפעול השוטפות עבור הלקוח. שילוב של כיסוי ביטוחי ושירות מובנה תחת חוזה אחד הוא אפוא יתרון חשוב ומשמעותי נוסף בבחירה בליסינג פרטי.

Credit: pexels.com  by s-von horest

חסרונות הליסינג הפרטי

תשלום דמי מסירה גבוהים

ברוב חוזי הליסינג הפרטי נדרש תשלום מקדים חד-פעמי המכונה "דמי מסירה", אשר משקף תשלום הוני ראשוני עבור הרכב עצמו. למרות שלעיתים מדובר בסכום בסך אלפי שקלים, יחסית לעלות רכישת רכב חדש שיכולה להגיע למאות אלפי שקלים, הרי שדמי המסירה בליסינג הינם נמוכים באופן משמעותי. בנוסף, תשלום זה ניתן לפריסה למספר תשלומים, דבר המקל על נטל המימון ההתחלתי עבור הלקוח.

הגבלה על מספר הקילומטרים השנתי

רוב חוזי הליסינג כוללים מגבלה על מספר הקילומטרים המותר בנסיעה במהלך כל שנה. עבור לקוחות הנוסעים יותר מהממוצע, מגבלה זו יכולה להוות חסרון משמעותי ולגרום להם לחשוב פעמיים לפני התחייבות לחוזה ליסינג. עם זאת, חשוב לציין כי ניתן לבחור בחוזה עם מכסת קילומטרים גבוהה יותר, תמורת תוספת תשלום קטנה יחסית. כמו כן, קיימת גמישות מסוימת לחרוג מהמכסה במקרה הצורך.

 

 קנסות במקרה של פגיעה/נזק לרכב 

אחד החסרונות האפשריים בליסינג הוא חיוב בקנסות או הוצאות תיקון במקרה של פגיעה או נזק כלשהו לרכב.עם זאת, יש לזכור כי מרבית החוזים כוללים כיסוי ביטוחי נרחב ששם לחוזה גג תקרתי להוצאות אלה ובכך מצמצמת סיכון זה באופן משמעותי ואף במקרה נזק כבד, עלויות התיקון וההשתתפות העצמית נמוכות ביחס לאלה שהיו במידה והלקוח היה הבעלים של הרכב.

אין בעלות על הרכב בתום תקופת החוזה

מכיוון שליסינג היא עסקת השכרה לטווח ארוך ולא רכישה, אין ללקוח בעלות על הרכב בתום תקופת החוזה והוא לא יכול למכור אותו ולקבל תמורה כספית. עם זאת, יש לשים לב שבמהלך תקופת השימוש של 3-5 השנים נחסכת מהלקוח ירידת הערך החדה שעובר רכב חדש עם יציאתו מהיצרן. מעבר לכך, מרבית הלקוחות מעוניינים ממילא להחליף את רכבם לחדש ומתקדם יותר לאחר מספר שנים, כך שהיעדר הבעלות אינו מהווה בהכרח חיסרון משמעותי עבורם.

לסיכום, כאשר בוחנים את האפשרויות העומדות בפני צרכן המעוניין ברכב חדש, הליסינג הפרטי מציע מספר יתרונות ביחס לרכישה מלאה של הרכב: ראשית, מדובר במודל גמיש ונוח המאפשר החלפת רכב מדי כמה שנים ללא צורך בהשקעת הון. שנית, הליסינג כולל שירותי תחזוקה וביטוח המוזילים את עלויות התפעול ומפחיתות סיכונים במקרה של נזק. שלישית, התשלום החודשי היציב והידוע מראש מקל על ניהול תקציבי.

עם זאת, ישנם מספר חסרונות אפשריים כגון דמי מסירה התחלתיים, מגבלת נסיעה שנתית והיעדר בעלות בתום התקופה. אולם נתונים מראים כי היתרונות שבנוחות, חדשנות וחיסכון לטווח ארוך גוברים על החסרונות הפוטנציאליים של הליסינג הפרטי עבור מרבית הלקוחות.

דילוג לתוכן